Projektid

Võrtsjärve õppekeskuse projektid jagunevad laias laastus kaheks:

  • uuenduste loomine ja teadmiste jagamine;
  • praktiliste oskuste arendamine.

Oleme hinnatud sihtkoht Võrtsjärve ääres: järvemuuseumit külastab igal aastal tuhandeid inimesi ja külastajate hulk kasvab aasta-aastalt. See näitab, et muuseumi peetakse usaldusväärseks teadmiste allikaks ja oluliseks haridusasutuseks. Inimesed ei häälesta end muuseumi tulles otseselt õppima ja tunnevad end tänu sellele pingevabalt – see aga soodustab teadmiste omandamist. Samas on ka neid, kes tunnevad huvi mõne kindla teema vastu ja tulevad muuseumisse sooviga midagi uut teada saada. Mõlemal juhul on muuseumikogemus arendav ja vaimselt rikastav.

Mida rohkem käivad inimesed muuseumides, seda haritum on ühiskond. Seepärast on meil oluline roll elukestva õppe toetajanaMeie eesmärk on pakkuda külastajatele võimalust ise avastada ja kogeda ning leida vastuseid oma küsimustele. Soovime innustada inimesi uutele teadmistele, kaasata erinevaid sihtrühmi ning pakkuda põnevaid ja väärtuslikke kogemusi nii uutele kui ka püsikülastajatele.

Harrastuskalastuse roll looduhariduses

Enamik Eesti harrastuskalastajaid on kalapüügiga alustanud lapsepõlves, sageli juba eelkoolieas. Tänapäeva noortele ei ole looduses liikumine ja seal vaba aja veetmine esimene valik, samas kui neid motiveerida, kaasata, toetada ja suunata, võivad nad avastada kalastamise kui väärtusliku vaba aja veetmise viisi. Eesti on rikas veekogude poolest, mis sobivad vastutustundlikuks kalapüügiks.

Kalastamine ei ole pelgalt hobi, vaid see aitab kujundada ka uusi oskusi ja väärtushinnanguid. See kasvatab kannatlikkust ja keskendumisvõimet, suurendab enesedistsipliini ja arendab peenmotoorikat. Püütud saak rahuldab saavutusvajadust ja õpetab lastele, et kõigil on võrdsed võimalused – ka algaja võib saada suure kala ja kogeda eduelamust.

Lisaks mõjub looduses viibimine positiivselt laste vaimsele ja füüsilisele tervisele ning kaaslastega suhtlemine ja üheskoos tegutsemine parandavad nende sotsiaalseid oskusi.

Kalastusõppe (nii huvipäevade kui ka laagrite) projektide eesmärk on populariseerida harrastuskalastust ning suurendada eelkõige noorte kalastajate keskkonnateadlikkust. Püüame tõsta harrastuskalapüügi kvaliteeti ja populaarsust ning vähendada keskkonnakasutusest tingitud mõjusid loodusele. Soovime suurendada keskkonnateadlike noorte harrastuskalastajate hulka. Säästlik kalastamine on osa loodushoiust ja meie tegevus toetab rohelise mõttelaadi levikut.

Järgnevalt leiad valiku Võrtsjärve õppekeskuse projektikirjeldusi ajavahemikus 2023–2025.

juhendaja õpetab kalastamist

Võrtsjärve kalanduslaager 2025

Projekt nr RES.4.03.24-0046, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.07.2025–31.10.2025

Kalastuslaagri eesmärk on populariseerida harrastuskalastust ja suurendada noorte kalastajate keskkonnateadlikkust. Projekti käigus korraldatakse neli neljapäevast laagrit 80 noorele. Tutvustatakse kalade eripärasid, kalapüügiga seotud seadusi ja erinevate püügivahendite kasutust. Spetsialistid õpetavad praktilist õngepüüki, spinningupüüki ja põhjaõngega püüki, kalastusvahendi rakendamist, erinevate söötade ja peibutiste kasutamist, püütud saagi väärindamist.

juhendaja õpetab kalastamist
laps püüdis jää alt latika

Võrtsjärve õppekeskuse talikalastusõppepäevad 2024–2025

Projekt nr RES.4.03.24-0047, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.12.2024–30.11.2025

Projekti "Võrtsjärve õppekeskuse harrastuskalastusõppepäevad" jooksul korraldatakse neli talikalastusõppepäeva, millega populariseeritakse keskkonnateadlikku harrastuskalastust. Õppepäevad koosnevad nii teoreetilisest kui ka praktilisest poolest. Õpitakse tundma olulisemaid kalaliike ja nende eluviise, kalapüüki reguleerivaid seadusi ja säästliku kalastamise põhimõtteid ning saadakse talvise kalapüügi kogemus.

laps püüdis jää alt latika
salatitaim

Akvapoonilise süsteemi (kalad ja taimed) loomine Võrtsjärve õppekeskusele

Projekt nr RES.4.03.24-0071, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.07.2024–31.10.2025

Võrtsjärve õppekeskuses on 35 akvaariumit, milles elavad mageveekalad. Projekti käigus luuakse õppekeskusele akvapoonika kui praeguses kiiresti vähenevate ressurssidega maailmas potentsiaalikas keskkonna- ja ressursisäästlik süsteem. See võimaldab akvaariumite vett puhastada taimekasvatuse abil ning seeläbi oluliselt vähendada puhta joogivee tarbimist ja kanalisatsiooni lastava heitvee hulka. Projekt suunab külastajaid teadvustama, miks on vaja keskkonnakasutusest tingitud mõjusid vähendada.

salatitaim
lapsed vaatavad laeval kutselist kalurit

Võrtsjärve õppekeskuse parvlaeva amortiseerunud mootori uuendamine õppeprogrammide, kalandusõppepäevade ja kalanduslaagrite läbiviimiseks

Projekt nr RES.4.03.24-0093, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.07.2024–31.10.2025

Projekti käigus saab Võrtsjärve õppekeskuse parvlaev uue mootori. Parvlaeva kasutatakse igal aastal palju: laevaga pääsevad õppekeskust külastavad grupid pika kalandusajalooga Võrtsjärvele. Laeva kasutatakse õppeprogrammide, kalandusõppepäevade ja kalanduslaagrite ajal, mille jooksul käiakse muu hulgas ka kutselise kaluri tööga tutvumas. Päriskaluriga vestlemine ja võimalus näha teda töötamas ja "mõrda nõudmas" ning mõrrast saadud kalu määramas on õppeprotsessi oluline osa.

lapsed vaatavad laeval kutselist kalurit
laps kalastab

Võrtsjärve õppekeskuse harrastuskalastusõppepäevad 2023–2024

Projekt nr RE.4.03.23-0211, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.12.2023–30.11.2024

Projekti "Võrtsjärve õppekeskuse harrastuskalastusõppepäevad" jooksul korraldatakse neli, keskkonnateadlikku harrastuskalastust populariseerivat kalastusõppepäeva. Õppepäevad koosnevad nii teoreetilisest kui ka praktilisest poolest. Õpitakse tundma olulisemaid kalaliike ja nende eluviise, kalapüüki reaguleerivaid seadusi ja säästliku kalastamise põhimõtteid ning saadakse praktiline kogemus suvisel ja talvisel kalapüügil.

laps kalastab
poiss püüdis jõest suure kohakala

Võrtsjärve kalanduslaager 2024

Projekt nr RE.4.03.23-0241, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.07.2023–31.10.2024

Kalastuslaagri eesmärk on populariseerida harrastuskalastust ning parandada noorte kalastajate keskkonnateadlikkust. Projekt aitab tõsta harrastuskalapüügi kvaliteeti ja populaarsust ning vähendab keskkonnakasutusest tingitud mõjusid loodusele. Selle tulemusena suureneb keskkonnateadlike harrastuskalastajate hulk noorte seas. Säästlik kalastamine on osa loodushoiust. Kalastuslaagrid aitavad suunata lapsi rohelise mõttelaadi ja eluhoiakute poole ning suurendavad nende teadmisi loodusest.

poiss püüdis jõest suure kohakala
kalahäälte_kamber

Kalahäälte eksponaat Võrtsjärve õppekeskusele

Projekt nr RE.4.03.23-0197, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.08.2023–31.05.2024

Harrastuskalapüük kui vaba aja veetmise viis on Eestis väga populaarne. Soovime kasvatada praeguste ja tulevaste harrastuskalastajate teadlikkust. Projekti jooksul luuakse haridusliku sisuga tarkvaraline lahendus kalade salajase häältemaailma tundmaõppimiseks. Anname külastajale võimaluse kogeda ja avastada. Interaktiivsus kutsub külastajat dialoogi pidama ja eksponaatidega vahetumalt suhtlema – olema osaks õpiprotsessist.

kalahäälte_kamber
lapsed kalastavad sillalt

Harrastuskalastustaristu loomine Võrtsjärve õppekeskusele

Projekt nr RE.4.03.22-0009, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.07.2022–30.09.2023

Projekti tulemusena luuakse Võrtsjärve õppekeskuse kõrval asuvasse Limnoloogia sadamasse harrastuskalastustaristu, mida saavad kasutada nii õppekeskuses kalastuskoolitustel, -laagrites ja -õppepäevadel osalevad õpilased kui ka kõik teised harrastuskalastushuvilised.

Muuli külge paigaldatakse 16 meetri pikkune kalastussild ning kalastajate ja puhkajate keskkonnateadlikkuse parandamiseks ka kalastusinfotahvel (kalastusloa ostmine, keeluajad ja alammõõdud Võrtsjärvel, liikide eristamine jms).

lapsed kalastavad sillalt
kalastavad_paadist

Võrtsjärve kalanduslaager 2023

Projekt nr RE.4.03.22-0015, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.02.2023–31.10.2023

Kalastuslaagri eesmärk on populariseerida harrastuskalastust ning kasvatada noorte kalastajate keskkonnateadlikkust. Projekti jooksul korraldatakse neli viiepäevast laagrit 80 noorele. Tutvustatakse vee-elustiku eripärasid, kalapüüki reguleerivaid seadusi ja erinevate püügivahendite kasutust, samuti kutselise kaluri elukutset. Spetsialistid õpetavad praktilist õngepüüki, spinningupüüki ja põhjaõngega püüki, kalastusvahendi rakendamist, erinevate söötade ja peibutiste kasutamist, püütud saagi väärindamist.

kalastavad_paadist
laps kalastab

Võrtsjärve õppekeskuse harrastuskalastusõppepäevad

Projekt nr RE.4.03.22-0072, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti "Võrtsjärve õppekeskuse harrastuskalastusõppepäevad" jooksul korraldatakse neli, keskkonnateadlikku harrastuskalastust populariseerivat kalastusõppepäeva. Õppepäevad koosnevad nii teoreetilisest kui ka praktilisest poolest. Õpitakse tundma olulisemaid kalaliike ja nende eluviise, kalapüüki reguleerivaid seadusi ja säästliku kalastamise põhimõtteid ning saadakse praktiline kogemus suvisel ja talvisel kalapüügil.

 

laps kalastab
ekraanid

Interaktiivsete kalateemaliste õppevahendite loomine Võrtsjärve õppekeskusele

Projekt nr RE.4.03.22-0016, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti kestus: 01.08.2022–31.05.2023

Harrastuskalapüük kui vaba aja veetmise viis on Eestis väga populaarne, soovime kasvatada praeguste ja tulevaste harrastuskalastajate keskkonnateadlikkust.

Projekti käigus luuakse kaks interaktiivset õppevahendit: "Kalade uurija ja võrdleja" ja "Dihhotoomne kalamääramismäng". Anname külastajale võimaluse ise vastuseid leida ja tähendusi luua, kogeda ja avastada. Interaktiivsus kutsub külastajat dialoogi pidama ja eksponaatidega vahetumalt suhtlema – olema osaks õpiprotsessist.

ekraanid